Beşikdüzü Köy Enstitüsü Albümü

Site Yönetimi tarafından yazıldı. on .

Beşikdüzü Köy Enstitüsü müzik öğretmeni Mehmet Ali Kamacıoğlu’nun anılarını fotoğraflarıyla birlikte sizlerle paylaşmıştım. (Bakınız :Nisan 2007)
Şimdi elimde Beşikdüzü Köy Enstitüsü ile ilgili bir albüm var.“Hikayesi Bitmedi” adlı bir albüm.

Albümü, Köy Enstitülerini Araştırma ve Eğitimi Geliştirme Derneği ( KAGEV ) hazırlamış. Albümde Beşikdüzü Köy Enstitüsü ile ilgili bilgiler ve anılar var.Albümün en çarpıcı yanı o dönemi yansıtan fotoğraflar.O dönemi anlatan 150’ye yakın fotoğraf, yaşayan öğrencilerden, ailelerinden alınmış. Özel dünyalardan çıkmış, albümle birlikte tarihin derinliklerine belge olarak bırakılmış.Fotoğraflara baktıkça ülkenin geleceğine imza atacak büyük bir projenin nasıl yok edildiğini daha iyi anlıyor insan.Albümün önsözünde yer alan şu cümleler “projenin” anlamını çok iyi anlatıyor;“Köy Enstitüleri okul değildir. Atatürk’ün amaçladığı ideal, çağdaş uygar bir toplum yapısının küçültülmüş bir modeli olan yaşam ortamıdır.”


 

DEĞİŞİMİN FOTOĞRAFLARI: Gümüşhane’den Enstitü’ye kaydolan bu kızlar üçüncü dönemin öğrencileri. Okula böyle gelmişlerdi. ( Üstteki fotoğraf); Gümüşhaneli kızlar Enstitü’ye girdikten sonra bu kıyafetleri giydiler. (Alttaki fotoğraf).
ORKESTRA ÇALIŞIYOR: Beşikdüzü Köy Enstitüsü konser için çalışıyor. Orkestrayı yöneten müzik öğretmeni Mehmet Ali Kamacıoğlu.
ESTİTÜ ÖĞRENCİ ORKESTRASI: Beşikdüzü Köy Enstitüsü’nün orkestrası bir çalışma öncesi öğretmenleri Mehmet Ali Kamacıoğlu ile.
DİKİŞ ÖĞRENEN ÖĞRENCİ: Okulda her bir öğrenci bir meslek öğrendi. Açık havada dikiş diken bu öğrencinin ciddiyeti öğrenme azminin bir göstergesi.
 
AT TERBİYESİ ÖĞRETİLİYOR: Beşikdüzü Köy Enstitüsü’nde her türlü öğreti vardı. Öğrencilere at tımarı bile öğretiliyordu.ZİRAAT DERSİ: Ziraat başı Münir Yücel ve Leyla Şimşek öğrencilere ziraat için için gerekli araçların nasıl kullanılacağını öğretiyorlar.
ÜRETMENİN MUTLULUĞU: Öğrenciler dolap yapıyor. Öğretmenlerinin nezaretinde marangozhanede üretilen dolaplar daha sonra satılıyor, enstitüye gelir sağlanıyor.
BALIK AĞLARI ONARILIYOR: Balık tutarken yırtılan ağ öğrenciler tarafından onarılıyor. Onarım dersini balık usta öğreticisi Fehmi Reis veriyor. Tutulan balıklar satılıyordu.
TAVUKCULUĞUN İLK ADIMI: Beşikdüzü Köy Enstitüsü’de kümes hayvanları ile ilgili çalışmadan bir görüntü. Öğrenciler bu konuda da eğitiliyorlardı.
Kaynak:  
http://punto-punto.blogspot.com/2007/12/ite-beikdz-ky-enstits-albm.html
Albümü, Köy Enstitülerini Araştırma ve Eğitimi Geliştirme Derneği ( KAGEV ) den temin edebilirsiniz. Şu an okulumuzla ilgili en geniş araştırma.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile